Post on 27-Jul-2020
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 1
ÍNDEX
1.- EMPATIA: DEFINICIÓ DE LA CAPACITAT
1.1- PERCEPCIÓ
1.2- IDENTIFICACIÓ I EXPRESSIÓ D’EMOCIONS
1.3- PENSAMENT CAUSAL
2.- EL CONTE
2.1- NUSI I LA PRIMAVERA
2.2- COMPETÈNCIES
2.3- OBJECTIUS
2.4- ACTIVITATS 1. NUSI I LA PRIMAVERA
2. ESTIC ESCOLTANT
3. EL MICRÒFON
4. COM SE SENT NUSI?
5. PER QUÈ SE SENT AIXÍ?
6. ELS MURALS DE LES EMOCIONS
2.5- TEMPORALITZACIÓ
3.- UNITAT DIDÀCTICA EMOCIONAL
3.1- COMPETÈNCIES
3.2- OBJECTIUS
3.3- CONTINGUTS
3.4- ACTIVITATS 1. EL PLÀNOL
2. ET PRESENTEM LA CASA DE L’ART!
3. ACTUEM!
4. El CÒMIC
5. RETOQUEM LES FOTOS
6. LES FOTOS DELS MEUS AMICS
7. EL SECRET DEL QUADRE
8. ESBRINEM EL SECRET
3.5- TEMPORALITZACIÓ
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 2
1.-EMPATIA: DEFINICIÓ DE LA CAPACITAT
1.1- PERCEPCIÓ
1.2- IDENTIFICACIÓ I EXPRESSIÓ D’EMOCIONS
1.3- PENSAMENT CAUSAL
1.- EMPATIA: DEFINICIÓ DE LA CAPACITAT
L’empatia, la qual pertany al domini interpersonal, és un dels elements clau
de la intel·ligència emocional. La definim com la capacitat per entendre les
emocions dels/les altres. L’empatia és fonamental per comprendre en
profunditat el missatge d’un/a altre/a i, aquest enteniment requereix saber
“llegir” què hi ha darrere d’una positura, un gest, el to o intensitat de la veu i,
fins i tot, el mateix silenci.
Els/les psicòlegs/logues del desenvolupament assenyalen que hi ha dos
components de l’empatia:
-Una reacció emocional cap als/les altres, que normalment es
desenvolupa els primers sis anys de vida d’un/a nen/a.
-Una reacció cognoscitiva que determina el grau en què els/les
nens/es de més edat són capaços de percebre el punt de vista o
perspectiva d’una altra persona.
Cal distingir entre empatia i identificació amb el sentiment de l’altre/a. En el
cas de la identificació, ens contagiem del que l’altra persona sent i, amb
això, disminueix la nostra capacitat per ajudar-la.
Per treballar l’empatia amb els/les nostres alumnes, hem detallat una sèrie
de capacitats que considerem necessàries. Ens estem referint concretament
a:
-La percepció.
-La identificació i expressió d’emocions.
-El pensament causal.
Com hem esmentat adés , l’empatia forma part de la intel·ligència
interpersonal. Tanmateix, i a tall d’aclariment, ens agradaria esmentar que
hem dissenyat objectius i activitats relacionades amb la intel·ligència
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 3
intrapersonal. No hem d’oblidar que les emocions no són compartiments
separats que es puguin treballar aïlladament. En aquest cas, hi ha presents
dinàmiques de treball relacionades amb l’autoconeixement emocional.
Per acabar, transcrivim la següent reflexió de Mahatma Gandhi: “Les tres
quartes parts de les misèries i malentesos del món s’acabarien si les persones
es posessin a les sabates dels seus adversaris i entenguessin el seu punt de
vista”.
1.1- PERCEPCIÓ
La percepció és el primer procés cognoscitiu, mitjançant el qual els
subjectes capten informació de l’entorn. Tenint en compte això, cal que
el/la nen/a aprengui a atendre els estímuls davant els quals es troba. No
hem d’oblidar que les emocions poques vegades s’expressen amb mots,
més sovint s’expressen per canals no verbals, com ara gestos i positures, to
de veu… El nostre radar social s’asseu sobre la capacitat d’aprendre a
remarcar els estímuls; si no hi parem esment, ens enganyarem en les nostres
interpretacions i, en conseqüència, en les relacions personals.
1.2- IDENTIFICACIÓ I EXPRESSIÓ D’EMOCIONS
A) IDENTIFICACIÓ D’EMOCIONS
Identificar les emocions pròpies i alienes és una de les claus de la
intel·ligència emocional. En referir-nos a l’autoconeixement emocional,
estem parlant de saber en cada moment quina és l’emoció que estem
sentint. Les premisses següents ens permeten entendre la importància
d’aquest autoconeixement:
-L’empatia es construeix sobre la consciència d’un/a mateix/a. La
base del coneixement de les emocions alienes resideix en el
coneixement de les pròpies.
-Com més obert s’està a les pròpies emocions, més hàbils serem en
interpretar les de les altres persones.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 4
B) EXPRESSIÓ D’EMOCIONS
Expressar emocions és una necessitat humana que, entre d’altres coses,
ens permet mantenir una estabilitat emocional. Fer-ho així és saludable;
exterioritzar-les, però, de qualsevol manera, en qualsevol moment i amb
qualsevol intensitat, no ho és. És important realitzar exercicis d’expressió
emocional perquè:
-Ens ajuden a identificar les emocions pròpies i alienes.
-Mitjançant aquestes dinàmiques, podem treballar la regulació
d’emocions.
1.3- PENSAMENT CAUSAL
Definim el pensament causal com la capacitat de determinar l’origen o
causa d’un problema o d’un fet. El pensament causal abasta tant
l’habilitat de cercar la causa d’un fet com la causa d’una emoció.
2.- EL CONTE
2.1- NUSI I LA PRIMAVERA
2.2- COMPETÈNCIES
2.3- OBJECTIUS
2.4- ACTIVITATS
2.- EL CONTE
2.1- NUSI I LA PRIMAVERA
NUSI I LA PRIMAVERA
Cada dia, el follet Nusi, content, treia el cap per la finestra: estava
esperant l’arribada de la Primavera! En fer-ho, però, no veia ni una flor ni
una fulla als arbres (1).
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 5
Com estava molt amoïnat, va decidir convocar una reunió.
–Us heu adonat que encara no ha arribat la Primavera? –va demanar
als seus amics.
–Sí, és veritat –va dir Draki.
Entre tots, van prendre una decisió: enviarien el follet i Vampi a visitar la
Primavera. Havien de saber què estava passant(2).
L’endemà, els dos amics van emprendre el camí. La Primavera habitava
en una cova dant d’un pujol i era molt difícil arribar-hi. Van haver de
caminar molt, creuar un riu i escalar pendents. El trajecte estava
esdevenint esgotador! (3).
En arribar-hi, trucaren a la porta. La Primavera els va rebre i atendre molt
amablement.
–Hola, Primavera, hi hem vingut perquè estem realment amoïnats per tu.
Què succeeix que encara no has començat a adornar el paisatge? –
digué Nusi.
–Ho sento –va respondre la Primavera. No us amoïneu, d’aquí a poc
sortiré de la meva cova (4).
Després de conversar força estona, els dos amics emprengueren la
tornada.
Quan van arribar, els altres els esperaven intrigats.
–Què ha passat? què està ocorrent? –preguntaven.
Llavors, Vampi va començar a explicar:
–El camí va resultar esgotador, m’ho vaig passar fatal. Porto dies sense
menjar ni dormir còmodament. Em cal descansar. La Primavera es troba
bé, no li passa res. Qui realment es troba fatal sóc jo. Perdoneu-me,
però me’n vaig a descansar (5).
Nusi, tanmateix, no opinava el mateix.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 6
–Estic de debò amoïnat per la nostra amiga. Alguna l’hi passa i no ens
ho vol contar. La vaig mirar als ulls i hi vaig veure la seva tristesa, la seva
veu no era la de sempre i, en agafar-li la mà, vaig sentir que estava
trista, molt trista (6).
En escoltar aquests mots, Mai es va quedar pensativa.
–Laila, ¿per què no mires a la teva bola màgica el que està passant? –
va dir la petita bruixa.
Laila agafà la seva bola, col·locà les mans al damunt i va exclamar en
veu alta:
–Vull saber què li succeeix a la Primavera!
En aquell moment, tots van poder veure què hi estava passant. La
Primavera estava trista i plorant, plorava perquè havia perdut la seva
corona de flors. No era pas un simple adorn: quan se la posava, succeïa
quelcom que semblava realment màgic. En posar-se-la, s’aixecava,
començava a volar damunt el terra i omplia els camps de flors i els
arbres de fulles verdes i de fruites diverses. Sense aquesta, però, no
podia fer-ho, i l’Hivern començava a sentir-se molt cansat, necessitava
descansar (7).
–Pregunta on és la seva corona –digué la bruixeta.
Llavors van poder veure què havia passat. Un ocellet l’havia agafada
per fer-la servir de matalàs per als seus pollets. No sabia que la corona
pertanyia a la Primavera (8).
Van decidir que havien de solucionar el problema i una altra vegada hi
enviaren Vampi i Nusi. Junts, es van dirigir al niu on habitava l’ocellet i li
van explicar el que ocorria. El petit ocellet va comprendre que la
corona pertanyia a la Primavera i que, a més, era més important que la
tingués ella. Per això, i sense dubtar-ho dues vegades, la va lliurar. Els dos
amics van córrer a tornar-la a la seva ama (9).
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 7
L’endemà, el poble estava preciós. Hi havia arribat la primavera, ho
havia fet de sobte (10).
*Als parèntesis, indiquem la il·lustració a què fa referència el text.
2.2- COMPETÈNCIES
A partir de les dinàmiques i activitats relacionades amb el conte, es
contribueix al desenvolupament de les competències següents:
1. Competència en comunicació lingüística.
2. Competència social i ciutadana.
3. Autonomia i iniciativa personal.
2.3- OBJECTIUS
OBJECTIUS
NUSI I LA PRIMAVERA
INTERPERSONAL
1. Fomentar les habilitats d’escolta activa
(1, 2 i 3).
2. Fixar l’atenció en el llenguatge no verbal
(1 i 2).
3. Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat
amb les emocions (1, 3, 4 i 6).
4. Identificar les emocions d’altres persones
(4 i 6).
5. Determinar les possibles causes de les
emocions en una situació/moment
determinat (5 i 6).
INTRAPERSONAL
1. Identificar les emocions pròpies (3).
2. Reconèixer les causes de les nostres
emocions (4 i 5).
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 8
2.4- ACTIVITATS I DINÀMIQUES
1. NUSI I LA PRIMAVERA
2. ESTIC ESCOLTANT
3. EL MICRÒFON
4. COM SE SENT NUSI?
5. PER QUÈ SE SENT AIXÍ?
6. ELS MURALS DE LES EMOCIONS
ACTIVITAT 1: NUSI I LA PRIMAVERA (primera lectura)
Objectius:
• Fomentar les habilitats d’escolta activa.
• Fixar l’atenció en el llenguatge no verbal.
• Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat amb les emocions.
Descripció de l’activitat:
-Fer seure els/les nens/es en cercle. -Llegir el conte. -Entre tots/es, resumir el conte tot utilitzant el suport visual de les il·lustracions. -Analitzar i establir una conversa sobre l’actuació dels personatges. Amb aquesta finalitat, cal proposar qüestions del tipus: Ø “Què està succeint en aquesta il·lustració?” Il·lustració 4.
Ø “Què hi està fent Vampi?”
Ø “Què hi està fent Nusi?” Remarqueu la positura corporal de Nusi.
Ø “En quina situació heu notat que no us escoltaven? I vosaltres,
recordeu cap situació en què no paràveu esment al que us estaven
explicant?”
Ø “Con se sent la Primavera?” Demaneu als/les nens/es que raonin la
resposta.
Ø …
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 9
Recursos materials:
-El conte.
Temporalització: L’activitat es durà a terme en una sessió de 30 minuts
aproximadament.
ACTIVITAT 2: ESTIC ESCOLTANT
Objectius:
• Fomentar les habilitats d’escolta activa.
• Fixar l’atenció en el llenguatge no verbal.
Descripció de l’activitat:
-Centrem-nos en la il·lustració Nº 5 i els comentaris de Vampi. Concloguem
que Vampi no s’ha adonat de la tristesa de la Primavera perquè no hi ha
posat atenció.
-Mostreu als nens/es quins són els senyals d’una escolta activa:
Ø Mirar l’altra persona.
Ø Moviments afirmatius de cap.
Ø Expressions facials que demostren interès.
Ø Preguntar sobre el que ens estan contant, en cas que calgui.
Ø …
-Dramatitzeu expressions i positures d’escolta activa i de no escolta:
Ø “Ara escenificarem com ens asseiem, col·loquem, mirem… quan
estem escoltant”.
Ø “Ara escenificarem com ens asseiem, col·loquem, mirem… quan no
escoltem”.
Recursos materials:
-El conte.
Temporalització: Es requereixen 20 minuts aproximadament per dur a terme
aquesta activitat.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 10
ACTIVITAT 3: (Segona lectura) EL MICRÒFON
Objectius:
• Fomentar les habilitats d’escolta activa.
• Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat amb les emocions.
• Identificar les emocions pròpies.
Descripció de l’activitat:
-Llegiu el conte entre tots/es. Ajudeu-los a recordar-lo mostrant-los les
il·lustracions.
-El/la mestre/a tindrà un micròfon i anirà plantejant una sèrie de qüestions.
“Ara us faré unes preguntes sobre el conte i heu d’aixecar la mà per
contestar. A qui jo doni el micròfon, ho podrà fer i els/les altres heu
d’atendre. Només pot parlar qui tingui el micròfon”.
A partir d’ara, coneixen la tècnica del micròfon. Cal utilitzar-la i practicar-la
en qualsevol situació que requereixi el torn de paraula i generalitzar-la en la
resta de les classes.
-Pregunteu als/les nen/es:
Ø Recordeu com se sentia la Primavera al principi? i al final del conte?
Ø Quan us heu sentit així? Demaneu-los que expliquin situacions en
què s’hagin sentit tristos o alegres).
Ø …
-Recordeu-los constantment que han d’aixecar la mà i que només podrà
parlar qui tingui el micròfon.
-“Hem vist que la Primavera i nosaltres mateixos/es, en ocasions, ens sentim
tristos o alegres, també però, sentim un altre tipus d’emocions. Me’n sabeu
dir cap exemple? Com ara, què sentiu quan algú us agafa alguna cosa que
és vostra?” Espereu que responguin i, en cas que ningú no ho faci, feu un
gest empipat per facilitar-los la resposta. Continueu amb aquest tipus de
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 11
preguntes. “Què sentiu quan veieu una pel·lícula de terror?... Recordeu que
heu d’aixecar la mà si voleu contestar. A qui ho faci, li donaré el micròfon i,
llavors, podrà parlar. Els/les altres heu d’escoltar atentament el que el/la
vostre/a company/a diu”.
Recursos:
-El conte.
-Micròfon. Pot utilitzar-se un pal, o elaborar-se.
Temporalització:
L’activitat es desenvoluparà aproximadament en 40 minuts.
ACTIVITAT 4: COM SE SENT NUSI?
Objectius:
• Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat amb les emocions.
• Identificar les emocions d’altres persones.
• Reconèixer les causes de les nostres emocions.
Descripció de l’activitat:
-Digueu als/les nens/es que hem après que, per saber com se sent una
persona i el que ens vol dir, cal escoltar-la atentament. A més, també hem
de fer atenció a la cara i positura corporal de les altres persones.
-Mostreu-los els dibuixos de Nusi d’un en un. Els/Les nens/es hauran d’indicar
quina emoció està sentint Nusi en cada il·lustració.
-Comenteu els trets d’expressió de cada dibuix.”Mireu-hi la boca i els ulls,
fixeu-vos com arrufa les celles…”
-Dividim els/les alumnes en quatre grups. Cada grup serà una de les
emocions següents: tristesa, alegria, por i enuig.
-“Quan us mostri una d’aquestes targetes, els membres del grup que la
representen heu d’aixecar-vos i imitar, amb el cos i la cara, com ens sentim
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 12
quan sentim aquesta emoció” Poseu-ne un exemple. “Us aixequeu i
dramatitzeu, imiteu la cara i positura que poseu quan us sentiu empipats,
alegres, tristos o esporuguits. Quan faci una palmellada, heu de quedar-vos
com si fóssiu estàtues”.
-En realitzar la dinàmica, la resta de companys/es s’hi ha de fixar i analitzar
els seus companys/es-estàtues.
-Tot seguit, digueu-los que també es poden percebre les emocions per
l’oïda. “Imaginem que no hi podeu veure; per això, tanqueu els ulls. Ara,
com podeu saber com em sento?”. El/la mestre/a ha de començar a riure a
riallades. “Algú sap com em sento?”. Continueu amb aquesta dinàmica, tot
emetent sons relacionats amb la tristesa, por i sorpresa.
Nota: Els altres sentits també són importants per identificar les emocions. En
aquest cas, i tenint en compte l’edat de l’alumnat, estem remarcant l’oïda i
vista.
Recursos:
Targetes de Nusi.
Temporalització:
L’activitat es durà a terme en una sessió de 40 minuts aproximadament.
ACTIVITAT 5: PER QUÈ SE SENT AIXÍ?
Objectiu:
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
• Reconèixer les causes de les nostres emocions.
Descripció de l’activitat:
-Presenteu-los la il·lustració de Nusi al bosc.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 13
-Demaneu-los que l’observin i pregunteu-los com creuen que se sent Nusi.
Suposem que diran que se sent feliç. “Hem d’esbrinar per què està content.
Cal cercar raons per explicar les causes de la seva alegria”. Esperem que hi
responguin. Podem ajudar-los: “Jo crec que se sent feliç perquè fa molt de
sol (to de broma). No, veritat? No hi ha sol i, a més, està començant a
ploure. Potser estigui content perquè li agrada la pluja”. Anotem la idea a la
pissarra i continuem amb el discurs fins a obtenir unes altres respostes. Podem
guiar els/les alumnes amb preguntes del tipus: on és?, cap a on anirà?, d’on
ve?, amb qui es trobarà?…”. Aquest tipus de qüestions suscitaran diverses
respostes que hem d’anar anotant.
-Llegiu les respostes anotades. “Com podem veure, pot haver-hi diferents
causes que ens provoquin alegria. Ara direm quines són les que fan que ens
sentim feliços. Per fomentar-ne les respostes, es pot iniciar la frase:
Ø Em sento feliç quan sóc amb…
Ø Em sento feliç quan jugo a…
Ø Em sento feliç quan sóc a…
Ø Em sento feliç quan menjo…
Ø …
Recursos:
Il·lustració: Nusi al bosc.
Temporalització:
Aquesta activitat es realitzarà en una sessió de 30 minuts aproximadament.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 14
ACTIVITAT 6: ELS MURALS DE LES EMOCIONS
Objectius:
• Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat amb les emocions.
• Identificar les emocions d’altres persones.
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
Descripció de l’activitat:
-Abans, es demana als/les alumnes que portin revistes i diaris de casa.
-Dividiu els/les nens/es en grups i repartiu una cartolina a cada grup.
-A cada grup, li correspon treballar una emoció: alegria, tristesa, por i ira.
Escriviu el nom de l’emoció a la zona superior de la cartolina.
-Demaneu-los que cerquin i enganxin imatges que representin l’emoció que
els ha correspost.
-Cada grup nomenarà un/a portantveu que serà l’encarregat/ada
d’explicar a la resta de la classe les imatges que han enganxat i què és el
que els ha motivat a pensar que aquella imatge reflecteix aquella emoció.
Sol·liciteu-los que determinin possibles causes generadores de l’emoció.
-Pengeu els treballs a classe.
Recursos:
Revistes i diaris.
Cartolines (una per a cada grup).
Pegament i tisores.
Temporalització:
Aquesta activitat es realitzarà en dues sessions:
Ø 1a Sessió (després de finalitzar l’activitat 5, 25 minuts
aproximadament).
Ø 2a Sessió: 45 minuts aproximadament.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 15
2.5- TEMPORALITZACIÓ
SESSIÓ ACTIVITAT
Primera 1. NUSI I LA PRIMAVERA
2. ESCOLTA ACTIVA
Segona 3. EL MICRÒFON
Tercera 4. COM SE SENT NUSI?
Quarta 5. PER QUÈ SE SENT AIXÍ?
6. ELS MURALS DE LES EMOCIONS (iniciar)
Cinquena 6. ELS MURALS DE LES EMOCIONS
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 16
3.- UNITATS DIDÀCTIQUES EMOCIONALS
3.1- COMPETÈNCIES
3.2- OBJECTIUS
3.3- CONTINGUTS
3.4- ACTIVITATS
3.5 TEMPORALITZACIÓ
3.- UNITAT DIDÀCTICA EMOCIONAL
A la Gruta, cada personatge té una responsabilitat i Nusi és l’encarregat de
la Casa de l’Art. Pensem que art i emocions són dos termes que van
irremeiablement units. Aquesta relació ha estat estudiada al llarg del temps
per diversos/es pensadors/es. La lectura d’aquest paràgraf ens pot servir
com a punt de partida per reflexionar-hi.
“Un home qualsevol és capaç d’experimentar tots els sentiments humans,
encara que no sigui capaç d’expressar-los tots. N’hi ha prou, però, que un
altre home els expressi al seu davant perquè, de seguida, els experimenti ell
mateix, encara que no els hagi experimentat mai.”
Què és l’art?” Leon Nikolayevitch Tolstoi
3.1- COMPETÈNCIES
En aquesta Unitat Didàctica Emocional, es contribueix al desenvolupament
de les competències següents:
1. Competència en comunicació lingüística.
2. Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
3. Competència matemàtica.
4. Competència social i ciutadana.
5. Competència per aprendre a aprendre.
6. Autonomia i iniciativa personal.
7. Tractament de la informació.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 17
3.2- OBJECTIUS
U. DIDÀCTICA EMOCIONAL: CASA DE L’ART
OBJECTIUS
MATE
1. Orientar-se en un plànol tot seguint unes ordres (1).
2. Comptar fins a dotze elements (3).
3. Reconèixer situacions de suma en què s’afegeixen elements
a un grup i es compta quants n’hi ha al final (3).
4. Resoldre problemes senzills (3).
5. Calcular sumes i restes en horitzontal amb nombres fins al 12
(5).
C. DEL MEDI
1. Identificar els cinc sentits i relacionar-los amb l’òrgan
corresponent (2).
2. Prendre consciència que les persones amb disminució
sensorial poden relacionar-se amb l’entorn usant uns altres
sentits i fomentar el respecte cap a elles (2).
3. Identificar les característiques de la tardor (7 i 8).
LLENGUATGE
(LECTOESCRIPTURA)
1. Escriure paraules i frases (4 i 6).
2. Usar adequadament la majúscula al principi del nom i del
cognom (6).
3. Interpretar el llenguatge del còmic: imatge, globus,
narració, etc. (4).
4. Reconèixer les onomatopeies (4).
5. Utilitzar adequadament els signes d’admiració (4).
6. Comprendre frases senzilles (6).
INTERPERSONAL
1. Fomentar les habilitats d’escolta activa (recordeu la tècnica
del micròfon en les activitats en què s’estableixin
converses).
2. Fixar l’atenció en el llenguatge no verbal (3, 4, 5 i 6).
3. Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat amb les emocions(3,
5 i 6).
4. Identificar les emocions d’altres persones (1, 2, 3, 4 i 5).
5. Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat (1, 2, 3, 4 5, 7 i 8).
INTRAPERSONAL 1. Identificar les pròpies emocions (3, 4 i 6).
2. Reconèixer les causes de les nostres emocions (3, 4 i 6).
*El número indica les activitats relacionades amb l’objectiu al qual
acompanyen.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 18
3.3 CONTINGUTS
UNITAT DIDÀCTICA EMOCIONAL: CASA DE L’ART
CONTINGUTS
NOMBRES I OPERACIONS Identificació i escriptura
dels nombres del 0 al 12.
Resolució de sumes i restes.
GEOMETRIA Interpretació de missatges
de posició i moviment.
MATE
RESOLUCIÓ DE PROBLEMES Identificació i resolució de
problemes.
LECTURA Comprensió de textos.
Correspondència so-grafia. LECTOESCRIPTURA
ESCRIPTURA Correspondència so-grafia.
El còmic
Els sentits
Els sentits: vista, oïda, gust,
tacte i olfacte.
Les qualitats que es perceben
amb cada sentit.
Les persones amb
discapacitats sensorials.
Respecte cap a les persones
amb discapacitat sensorial.
C. DEL MEDI
La tardor Observació i reconeixement
dels canvis produïts a la
tardor.
INTERPERSONAL
Percepció.
Identificació i expressió d’emocions.
Pensament causal.
Emocions: alegria, tristesa, por i ira.
INTRAPERSONAL Autoconeixement.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 19
3.4- ACTIVITATS
ACTIVITAT 0: PRESENTACIÓ
-Expliqueu als/les nens/es que, a la Gruta, hi ha una sèrie de responsabilitats
que cadascun/a dels nostres amics/gues ha d’acomplir. Recordeu-los que
ells/es també n’han d’acomplir les seves i detalleu-ne alguna.
-Digueu-los que Nusi és l’encarregat de la Casa de l’Art. Ell és el responsable
que tot funcioni en aquest lloc.
-Pregunteu-los si saben què és l’art. Per la complexitat de la pregunta, ha de
quedar clar que no se’ls demana una definició. Intenteu que en citin
exemples.
-Adjuntem una definició que pot resultar d’utilitat a l’educador/a; volem,
però, aclarir que n’hem trobat disparitat d’idees.
“En termes generals, es denomina art l’activitat i/o producte en què l’ésser
humà expressa idees, emocions o, en general, una visió del món, mitjançant
diversos recursos, com ara els plàstics, lingüístics, sonors o mixtos. L’art
expressa percepcions i sensacions que tenen els éssers humans que no són
explicables d’una altra manera”.
-Expliqueu-los que hi ha diferents tipus d’art, i n’és la classificació més
habitual la següent: (aquesta classificació, la reprendrem durant la Unitat
Didàctica Emocional, i més concretament a la fitxa número 2).
1. Arquitectura
2. Dansa
3. Escultura
4. Música
5. Pintura
6. Literatura
7. Cinema
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 20
8. Fotografia
9. Còmic
-Pregunteu-los sobre les seves preferències artístiques.
-Digueu-los que els/les nostres amiguets/es de la gruta tenen també les seves
preferències i que les anirem coneixent mitjançant la Unitat Didàctica
emocional.
ACTIVITAT 1: EL PLÀNOL
Objectius:
Àrea: Matemàtiques
• Orientar-se en un plànol tot seguint unes ordres.
I. Emocional:
• Identificar les emocions d’altres persones.
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
Descripció de l’activitat:
-Expliqueu als/les nens/es: “Avui, Junan va a visitar la Casa de l’Art. En
arribar-hi, Nusi l’està esperant; hi ha, però, un problema: a la Casa de l’Art no
hi ha ascensor, ni rampes; i recordeu que Junan no pot caminar. Com
penseu que se sentirà Junan? El nostre amic el gnom està trist perquè s’ha
adonat que la Casa de l’Art no està preparada per rebre el seu amic i
tampoc d’altres persones que tinguin dificultats de mobilitat”. Analitzeu si la
nostra escola té barreres arquitectòniques. “Nusi està cercant la manera que
Junan accedeixi a la Casa de l’Art”. Demaneu als/les nens/es que ajudin
Nusi a fer-ho. “Nusi és un gran arquitecte i ha pensat que aquest problema
té fàcil solució, ha d’haver-hi rampes i un ascensor, així totes les persones
podran anar a gaudir de la Casa de l’Art”.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 21
-Fitxa 1. Aquest és un dels plànols que Nusi ha dissenyat. Hauran de fer-hi
obres i mentrestant tots/es ajudaran que Junan pugui gaudir dels diversos
espais i activitats de la Casa de l’Art.
-Concloeu que hem de facilitar l’accés a tots els llocs.
-Expliqueu-los que, igual que Junan, hi ha persones que no poden caminar i
que hi ha d’altres que tenen un altre tipus de dèficit. Digueu-los que hi ha
algunes persones que no poden veure i d’altres que no poden oir o que ho
fan amb dificultat.
Nota: Hem de tenir en compte la possibilitat que, a l’aula, hi hagi alguna
persona amb algun tipus de dèficit. Si és així, són elles qui ens poden
transmetre les seves vivències i emocions davant els diferents obstacles a
què s’enfronten.
-Fer seure els/les alumnes al seu lloc habitual. Dividiu-los en parelles. Se li
demanarà, a un membre de la parella, que tanqui els ulls. “Un/a de vosaltres
actuarà com si fos invident”. Se’ls demanarà (als/les qui tenen els ulls
tancats) que facin diverses accions:
Ø Laura, aixeca’t i vine a la pissarra.
Ø Peru, obre la finestra.
Ø Sara, agafa el diccionari de la llibreria.
Ø …
Les accions requeriran que els/les nens/es s’aixequin.
-Tornarem a realitzar l’activitat, amb l’ajut, però, de l’altre membre de la
parella. El/la vident anirà al davant i l’invident col·locarà el braç damunt el
muscle del seu ajudant.
-Pregunteu-los quan s’han sentit millor i per què.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 22
-Concloeu que tots/es necessitem l’ajut d’altres persones i que, en ocasions,
podem ajudar que d’altres se sentin millor.
ACTIVITAT 2: ET PRESENTEM LA CASA DE L’ART!
Objectius:
Àrea: Coneixement del Medi
• Identificar els cinc sentits i relacionar-los amb l’òrgan
corresponent.
• Prendre consciència que les persones amb disminució sensorial
poden relacionar-se amb l’entorn usant uns altres sentits i
fomentar el respecte cap a elles.
I. Emocional:
• Identificar les emocions d’altres persones.
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
Descripció de l’activitat:
-Repartiu la fitxa (la Casa de l’Art).
-Observeu i descriviu les diferents àrees de la Casa de l’Art.
-Descriviu el que Junan ha fet al llarg del primer dia.
1r. MENJADOR: Ja que hi ha arribat a l’hora de dinar, l’han convidat a
fer-ho junt amb els altres. Ha pogut tastar uns bons macarrons. Quin
sentit és el que més usem quan mengem?
2n. BIBLIOTECA: A la biblioteca, hi ha molts amiguets/es llegint. Sabeu
quin sentit utilitzem quan llegim?
Nusi sap que hi ha nens/es que, igual que Junan, poden tenir algun tipus
de dèficit. Per això, ha decidit que han d’adequar-hi algunes coses. Per
exemple:
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 23
“Si fos una persona amb dèficit visual a la biblioteca, què passaria?”
Espereu que responguin que no podria llegir. “Heu de saber que hi ha
persones que llegeixen d’una altra manera, llegeixen amb els capcirons
dels dits. Sabeu com es diu aquest sistema? Es diu sistema Braille”.
Proporcioneu-los-en una informació bàsica:
Ø El Braille és un sistema d’escriptura i lectura per a cecs/gues que consisteix en
signes dibuixats en relleu per poder llegir amb els dits.
Ø El va inventar el jove Lluís Braille (1809-1852) quan tenia 15 anys. Braille s’havia
quedat cec com a conseqüència d’un accident en una edat primerenca.
Ø Indiqueu-los que podem trobar aquest sistema als ascensors (demaneu-los que
ho verifiquin).
Concloeu que han de tenir llibres escrits en Braille a la biblioteca.
3r. ESCULTURA: Kili gaudeix fent escultures. Li ha tapat a Junan els ulls i li
ha dit que gaudeixi de la sensació del fang. Sabeu quin sentit està
utilitzant?
4t. MÚSICA: Després, va poder escoltar un bonic concert de música.
Vampi toca de meravella el piano i Junan va poder gaudir d’un
concert. Quin sentit està utilitzant?
Esmenteu-los que hi ha persones amb dèficit auditiu. Digueu-los que
aquestes persones s’enfronten a dificultats. “Sabeu com les superen?
Amb tenacitat i amb diversos recursos”. Expliqueu-los que aquestes
persones utilitzen per comunicar-se el llenguatge de signes i que hem
de parlar-los tot mirant-los perquè poden interpretar els nostres llavis.
Podem posar-ne algun exemple i moure els llavis sense emetre cap so i
intentar que desxifrin el missatge. A l’adreça següent:
http://www.ideldes.com/ trobaràs l’alfabet dactilològic català. Pots
utilitzar-lo perquè aprenguin a dir el seu nom. Conteu-los que alguns
recursos faciliten la vida d’aquestes persones: despertador amb
vibrador, timbre de llums…
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 24
5è. ÀREA DE LLEURE: Abans d’anar-se’n, ha passat una estona a l’àrea
de lleure. Hi ha un jardinet molt acurat, hi ha flors precioses que Junan
ha estat olorant, quin sentit ha utilitzat en fer-ho?
-Feu la fitxa 3.
ACTIVITAT 3: ACTUEM!
Objectius:
Àrea: Matemàtiques
• Comptar fins a dotze elements.
• Reconèixer situacions de suma en què s’afegeixen elements a un
grup i es compta quants hi ha al final.
• Resoldre problemes senzills.
I. Emocional
• Fixar l’atenció en el llenguatge no verbal.
• Identificar les emocions d’altres persones.
• Reconèixer les causes de les nostres emocions.
Descripció de l’activitat:
-Digueu als/les nens/es que els/les nostres amics/gues estan preparant dues
obres de teatre: un drama i una comèdia. Descriviu-los breument.
Ø Drama: El drama, en el sentit més restringit, és una obra que tracta
temes seriosos o tristos.
Ø Comèdia: Obra en l’acció de la qual predominen els aspectes
plaents, festius o humorístics i el desenllaç de la qual sol ser feliç.
-Establir una conversa en què ens expliquin obres (pel·lícules, dibuixos
animats, teatre…) en què hagin plorat, i les raons.
-Observeu els personatges de la fitxa. “Veieu els personatges de les dues
obres? Alguns estan… (espereu resposta) i d’altres estan… (espereu
resposta)”. Pregunteu-los com hi han identificat les emocions.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 25
-En realitzar la fitxa, indiqueu-los que ratllin o marquin cada personatge
comptat, per no repetir ni saltar-se’n cap.
ACTIVITAT 4: EL CÒMIC
Objectius:
Àrea: Llenguatge
• Interpretar el llenguatge del còmic: imatge, globus, narració, etc.
• Reconèixer les onomatopeies.
• Utilitzar adequadament els signes d’admiració.
• Escriure mots.
I. Emocional:
• Identificar les emocions d’altres persones.
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
Descripció de l’activitat:
-Digueu als/les alumnes que portin còmics de casa, de la biblioteca, etc. En
petit grup, s’analitzen i després es comenten col·lectivament. Demaneu-los
que es fixin en com estan escrits i en el que representen les imatges.
-Feu la fitxa 4.
-Col·lectivament, es contarà què hi succeeix (utilitzeu els nexes temporals).
-Comenteu les reaccions dels personatges en funció de la situació.
-Realitzeu activitats de dramatització imitant les emocions dels personatges
de la fitxa.
-Expliqueu algunes situacions en què l’acció d’una altra persona,
conscientment o inconscient, ens hagi produït dolor.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 26
ACTIVITAT 5: RETOQUEM LES FOTOS
Objectius:
Àrea: Mate
• Calcular sumes i restes en horitzontal amb nombres fins al 12.
I. Emocional:
• Fixar l’atenció en el llenguatge no verbal.
• Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat amb les emocions.
• Identificar les emocions d’altres persones.
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
Descripció de l’activitat:
-“Kolo és una gran amiga, valora molt l’amistat. Gaudeix traient fotos als seus
amics/gues i guardant-les. De vegades, es reuneixen a casa de Kolo i Kili per
veure-les. S’ho passen d’allò més bé fent-ho. En aquesta ocasió, però, Kolo
està un poc trist: algunes fotos s’han mullat i s’han fet malbé”.
-Repartiu la fitxa. “Veieu què ha passat? No se’ls veu bé la cara”.
-Feu la fitxa. En cas que calgui, és aconsellable emprar material que es
pugui manipular o suport gràfic per a la realització de les sumes.
-Després d’efectuar les operacions i desxifrar el missatge secret: “Ara podem
retocar les fotos. Sabem com eren abans de mullar-se i podem ajudar a
Kolo.
-Escenifiqueu les expressions de les diverses emocions i expliqueu com les
hem dibuixades.
-Indagueu les causes de les emocions de cada personatge. Narreu-los una
situació que faciliti la resposta dels/les alumnes. “Un dia, els habitants de la
Gruta van anar d’excursió al camp. Com us vaig dir, a Kolo l’encisa treure
fotos als seus amics/gues i guardar-les. Aquell dia, es va dur la càmera i va
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 27
gaudir retratant-los. Mai, en aquesta foto, està trista perquè…”. Esperem que
responguin; si no ho fan, acabem la frase: “estava trista perquè es va trobar
un ocell mort”. Continueu de la mateixa manera amb la resta dels
personatges. Pretenem que els/les nens/es intentin cercar raons a les causes
de les emocions.
ACTIVITAT 6: LES FOTOS DELS MEUS AMICS
Objectius:
Àrea: Llenguatge
• Usar adequadament la majúscula al principi del nom i del cognom.
• Escriure noms propis.
I. Emocional:
• Fixar l’atenció en el llenguatge no verbal.
• Adquirir i utilitzar vocabulari relacionat amb les emocions.
• Identificar les emocions pròpies.
• Reconèixer les causes de les nostres emocions.
Descripció de l’activitat:
-Feu la fitxa 6.
-Demaneu als/les nens/es que expliquin alguna situació en què van sentir
por o sorpresa. En cas que no ho facin espontàniament, podem facilitar que
exposin les seves emocions posant-los en situacions com ara:
Ø Mireu cap amunt: imagineu que estem veient un ase volant, què
sentiríeu? El/la mestre/a dramatitzarà la situació.
Ø Ara imagineu que esteu sols de nit al carrer, us heu perdut i esteu
escoltant sorolls estranys, què sentiríeu? El/la mestre/a dramatitzarà la
situació.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 28
ACTIVITAT 7: EL SECRET DEL QUADRE
Objectius:
Àrea: Coneixement del medi
• Identificar les característiques de la tardor.
I. Emocional:
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
Descripció de l’activitat:
-Recordeu-los que hi ha diverses causes que provoquen diverses emocions.
-Recordeu-los que Eske és un gran pintor i dibuixant.
-Repartiu la fitxa 7. “Podeu veure-hi un paisatge; hi manca un petit tros.
Observem el paisatge. Quina estació de l’any ha representat Eske? Fixem-
nos en els detalls”.
-Detalleu algunes característiques de la tardor: TARDOR
L’any es divideix en 4 estacions. La tardor és una estació de l’any. Comença entre el
22 i 23 de setembre i acaba el 21 de desembre. Els dies són més curts i les nits més
llargues.
A la tardor:
A) El CLIMA
- La temperatura canvia, refresca.
- Sol bufar el vent, i ploure.
B) LA ROBA
-Les persones s’abriguen perquè cada dia fa més fred.
C) ELS ARBRES
A la tardor, amb el fred i el vent, molts arbres perden les fulles, es posen grogues i
cauen al terra. Els arbres que perden les fulles són arbres de fulla caduca (el castanyer,
la noguera, el pomer, l’avellaner...)
Uns altres arbres no perden les fulles amb l’arribada de la tardor. Els arbres que no
perden les fulles s’anomenen arbres de fulla perenne (el pi, el llorer, el llimoner...).
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 29
D) FRUITES
A la tardor, maduren i es recullen moltes fruites. Les fruites de la tardor, les podem
dividir en:
Ø Fruites seques: avellanes, castanyes, nous i glans.
Ø Fruites carnoses: pomes, peres, raïm, pinyes i taronges.
E) ELS ANIMALS
Els animals reaccionen de diferent manera davant l’arribada de la tardor:
Ø Recullen aliments i els guarden per a l’hivern. Els esquirols, durant la tardor,
repleguen nous i pinyons i els guarden als forats dels arbres.
Ø Hivernen. Els óssos i els eriçons, a la tardor, comencen a passar fred i es refugien
a la lludriguera, on s’adormen fins que arriba el bon temps.
Ø Emigren. Les oronelles i les cigonyes emigren a terres càlides, tot cercant la
calor i retornen a la primavera.
F) ELS BOLETS
Nota: L’activitat 8 requereix que remarquem aquest apartat.
La tardor és època dels bolets.
Ø Els bolets són les fruites dels fongs.
Ø Creixen en pinedes, boscos, prades de muntanya, camins, fagedes i altres
terrenys humits i càlids.
Ø Unes espècies són comestibles i d’altres són verinoses.
-Ara escriurem el títol del quadre. Podem anomenar-lo com l’estació que
representa.
-Digueu-los que algunes persones se senten felices en primavera; d’altres, a
la tardor… Demaneu-los que, com a tasca per a casa, preguntin a la seva
família en quina època de l’any se senten més feliços i en quina més tristos.
Han d’anotar les respostes i les raons.
-Eske està acabant el quadre; hi manca, però, un tros de llenç. A la part que
manca ha dibuixat un dels seus amics. Per saber qui és, hem de fer l’activitat
Nº 8.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 30
ACTIVITAT 8: ESBRINEM EL SECRET
Objectius:
Àrea: Llenguatge
• Escriure frases.
• Comprendre textos senzills.
I. Emocional:
• Determinar les possibles causes de les emocions en una
situació/moment determinat.
Descripció de l’activitat:
-Posada en comú de la tasca realitzada amb la família.
-Elaborar la fitxa.
-Hi ha coses, situacions i persones que ens provoquen moments d’alegria.
-Identifiqueu, tot tenint en compte les pistes, el personatge que ha de ser al
quadre.
-Retalleu, enganxeu el personatge i ajudeu Eske a acabar el bonic quadre
que ha pintat.
Projecte Mochil: Guia Didàctica Nº 2
Fundació Junan 31
3.5- TEMPORALITZACIÓ
En cas que el projecte s’implanti utilitzant una sessió setmanal per dur a
terme les activitats de les Unitats Didàctiques Emocionals.
SESSIÓ ACTIVITAT
Primera 0. PRESENTACIÓ 1. EL PLÀNOL
Segona 2. ET PRESENTEM LA CASA DE L’ART!
Tercera 3. ACTUEM!
Quarta 4. El CÒMIC
Cinquena 5. RETOQUEM LES FOTOS 6. LES FOTOS DELS MEUS AMICS
Sisena 7. EL SECRET DEL QUADRE 8. ESBRINEM EL SECRET