Dinámica
Transcript of Dinámica
X. MANUEL BESTEIRO ALONSO
DEFINICIÓN DE DINÁMICA
DINÁMICA:DINÁMICA: Parte da Física que estuda as forzas como axentes causantes do movemento dos corpos
DEFINICIÓN DE FORZA
FORZA:FORZA: Forza é toda cáusa capaz de modificar o estado de repouso ou movemento dun corpo ou ben de producir nel unha deformaciónTIPOS DE FORZAS:De contacto cando os corpos se tocan
A distancia non existe contacto directo entre os corpos (F. magnética)
As forzas son magnitudes vectoriais, represéntanse por un verctor e necesitamos coñecer:
• Intensidade( módulo) Indica o valor numérico ( Ex: 12 N)
• Dirección : É a da recta sobre a que actúan
• Sentido É cada unha das dúas orientacións posibles existentes nunha mesma dirección. O sentido vén indicado pola punta da frecha
• Punto de aplicación Punto sobre o que se exerce a forza
12N
ELEMENTOS DUNHA FORZA
intensidade
dirección
Sentido
Punto de aplicación
Sistema internacional : NEWTON (N)
Sistema cegesimal: DINAS( Din)
Sistema técnico : KILOPONDIOS( Kp)
UNIDADES DAS FORZAS
KILOPONDIOS
NEWTON
DINAS
x 9,8
: 9,8
x 9,8· 105
: 9,8· 105
x 105
:105
1. EFECTO ESTÁTICO As forzas provocan deformacións nos corpos. Ex: moldeo da plastilina, deformación dun muelle
Tipos de corpos segundo o comportamento ante as forzasI.I. Corpos ríxidosCorpos ríxidos
Non se deforman
II.II. Corpos deformablesCorpos deformables Sufren deformacións ao aplicarlle unha forza
Corpos plástico
Non recuperan a forma inicial cando cesa a forza
Corpos elásticos Recuperan a forma inicial cando cesa a forza
EFECTOS QUE PROVOCAN AS FORZAS SOBRE OS CORPOS
FORZAS CONCURRENTES
Son aquelas forzas (F1,F2,F3…)que actúan á vez sobre un mesmo corpo e tales que as súas direccións pasan por un mesmo punto
FORZA RESULTANTE (R)
É unha forza que se obtén sumando vectorialmente as forzas concurrentes e tal que ela soa fai o mesmo efecto que todas as concurrentes xuntas
...FFFR 321
F2
F1
F3
iFR
SUMA DE FORZAS CONCURRENTES
1) Suma de forzas coa mesma dirección e sentido
Exemplo:
21 FFR
F1
F2
R R = F1 + F2
F2F1
F1 = 6 N
F2 = 4 N R = 6 + 4 = 10N
SUMA DE FORZAS CONCURRENTES
2) Suma de forzas coa mesma dirección e sentidos opostos
Exemplo:
F1F2
F1F2
R R = F1 + F221 FFR
F1 = 6 N
F2 = 4 NF1 = 6 N
F2 = 4 NR = 6 - 4 = 2N
SUMA DE FORZAS CONCURRENTES
3) Forzas perpendiculares
Exemplo:
2
2
2
1 FFR
F1
F2
R R = F1 + F2F1
F2
F2 = 4 N
F1 = 3 N
R = 5 N
2243 R
25R
NR 5
SUMA DE DÚAS OU MÁIS FORZAS CALESQUERA
Descompoñemos as forzas nas súas compoñentes cartesianas e a continuación sumamos as compoñentes aplicando as regras dos apartados anteriores
DESCOMPOSICIÓN DUNHA FORZA NAS SÚAS COMPOÑENTES
a) Trazamos un sistema de coordenadas cartesiano
b) Facemos coincidir a orixe da forza coa orixe do sistema de coordenadas
c) Trazamos perpendiculares polo extremo da forza ao eixe das X e ao eixe das Y
d) Para calcular as compoñentes aplicamos trigonometría
DESCOMPOSICIÓN DUNHA FORZA NAS SÚAS COMPOÑENTES
F
Fx
Fy
α
Fx = F·Cos α Fy = F·Sen α
Exemplo: Calcula a resultante do segunte sistema de forzas
F3= 50N
F3x
F3y
α =36,87º
F3x = 50·Cos 36,87º= 40N F3y = 50·Sen 36,87º= 30N
F1= 20N
F2= 50N
Exemplo: Calcula a resultante do segunte sistema de forzas
F3x= 40N
F3y=30N
F1= 20N
F2= 50N
Rx = 40N-20N = 20N Ry = 50N-30N = 20N
Exemplo: Calcula a resultante do seguinte sistema de forzas
22 2020 R
Rx= 20N
Ry= 20N
22 2020 R 800R N,R 2828
R= 28,28 N
1ª LEI DE NEWTON INERCIA:
É a tendencia dos corpos a manter o seu estado de repouso ou movemento
1ª LEI DE NEWTON LEI DA INERCIA:
“Cando sobre un corpo non actúan forzas, ou ben a resultante das fozas concurrentes é nula, o corpo permanecerá en repouso se estaba en repouso ,e, se estaba en movemento seguirá mevéndose con M.R.U.”
As forzas de rozamento impiden a comprobación experimental da lei de inercia
Os cambios de velocidade son causados pola forza resultante
vv = 0
v = 0v
v = 0v
A distancia percorrida sobre un plano horizontal é tanto maior canto máis pulida estea a súasu superficie
a
F
Se se duplica a forza, duplícase a aceleración
a1
F2
a2
F1
a2
F2
a1
F1
• A forza causa un cambio de velocidade dos corpos, é dicir, produce unha aceleración
• Canto maior é a forza, maior é o cambio de velocidade, e polo tanto maior é a aceleración
• A aceleración producida nun corpo é directamente proporcional á forza aplicada:
mk...a
F
a
F
a
F
3
3
2
2
1
1
é o segundo principio da dinámica ou segunda lei de Newton
• A constante k é característica de cada corpo e chámase masa inercial m
2ª LEI DE NEWTON ” ECUACIÓN FUNDAMENTAL DA DINÁMICA”
As aceleracións dun corpo son proporcionais ás forzas que as producen
“ A forza resultante que actúa sobre nun corpo durante certo tempo, é igual ao produto da súa masa pola aceleración que se lle comunica”
2ª LEI DE NEWTON ” ECUACIÓN FUNDAMENTAL DA DINÁMICA”
amFmovementododirección
A Terra exerce unha forza P sobre o libro; o libro, unha reacción P’ sobre a Terra. A mesa exerce unha forza N sobre o libro; o libro, unha forza N’ sobre a mesa
'N
'P
N
P
• Principio de acción e reacción: Se un corpo exerce unha forza (acción) sobre outro, éste exerce sobre o primeiro unha forza (reacción) de igual magnitude pero de sentido contrario
• Este principio coñécese como terceiro principio da dinámica
• As forzas de acción e reacción están aplicadas sobre corpos distintos
• Son fuerzas iguais e opostas pero non se anulan entre sí por ese motivo
3ª LEI DE NEWTON ” LEI DE ACCIÓN-REACCIÓN”
3ª LEI DE NEWTON LEI DE ACCIÓN REACCIÓN
Un patinador, para impulsarse en Un patinador, para impulsarse en sentido contrario exerce forza sobre sentido contrario exerce forza sobre unha parede.unha parede.
FA,B
FB,A
FFA,B A,B = - F= - FB,AB,A
ALGUNHAS FORZAS IMPORTANTES
PESO (P)PESO (P) Forza debido a atracción gravitatoria que exerce a Terra sobre tódolos corpos
Módulo: P = m·g ( g= 9,8 m/s2) Dirección: a da vertical Sentido: cara o centro da Terra
m
N
g.m
F
P=
ALGUNHAS FORZAS IMPORTANTES
NORMAL(N)NORMAL(N) Forza de contacto que exerce unha superficie sobre un corpo que está apoiado nela. Ten unha orixe eléctrica debida as repulsións electrónicas entre os átomos
Módulo: Calcúlase aplicando Dirección: Perpendicular á superficie Sentido: Sempre saindo da superficie
0 yF
m
N
g.m
F
P=
ALGUNHAS FORZAS IMPORTANTES TENSIÓN (T) TENSIÓN (T)
Forza de exercida por un cable , corda, etc que está tenso e unido a un corpo.. Módulo: Calcúlase aplicando a 2ª lei de Newton Dirección: paralela ao cable Sentido: saindo do corpo
A
B
P,A
NT
PB
T
A forza de rozamento débese ao carácter rugoso das superficies de contacto
F
Fr
a
• Depende do tipo de superficie sobre a que desliza o corpo(μ)
• SeO corpo desliza por un plano horizontal con aceleración constante
cteaFF r
F
Fr
v
ALGUNHAS FORZAS IMPORTANTESFORZA DE ROZAMENTOFORZA DE ROZAMENTO
• Se ctev0aFF r
o corpo ou está en repouso ou desliza polo plano horizontal con velocidade constante
•Módulo: Fr = μ·N •Dirección: paralela á superficie de deslizamento•Sentido :Sempre oposto ao movemento
ALGUNHAS FORZAS IMPORTANTES FORZA CENTRÍPETA(Fc)FORZA CENTRÍPETA(Fc)
Forza aplicada sobre un corpo que segue unha traxectoria circular
Módulo: Dirección: a do raio da circunferencia Sentido: cara o centro de xiro
R
vmFc
2
.
DIFERENCIA ENTRE EQUILIBRIO E REPOUSO
REPOUSO Un corpo está en repouso cando a súa velocidade é cero
Un corpo en repouso pode estar parado ou non. Un obxecto lanzado verticalmente está en repouso ao chegar ao punto máis alto, pero non está en
equlibrio, actúa sobre el o peso
EQUILIBRIO Un corpo está en equilibrio cando a forza resultante que actúa sobre el é nula
Un corpo en equilibrio pode: Estar parado (v = 0) Moverse con M.R.U. (v= constante)
. Corpo parado en equilibrioCorpo con M.R.U. en equilibrio
• As leis de newton só poden aplicarse a SISTEMAS INERCIAIS ( sistema de referencia en repouso ou con m.r.u)
• As aceleracións son producidas por forzas de interación entre os corpos( por contacto ou a distancia)
NOS SISTEMAS INERCIAIS PODEMOS
• Calcular a aceleración mediante a ecuación fundamental da dinámica para logo aplicar as fórmulas de cinemática
• Calcular as forzas coñecendo a aceleración coa que se move un corpo
• Calcular o coieficiente de rozamento entre un corpo e a superficie de deslizamento
APLICACIÓNS DA DINÁMICA Á RESOLUCIÓN DE PROBLEMAS
F
MOVEMENTO SOBRE UN PLANO HORIZONTAL.
Fx
Fy
P
N
Fr
• Se arrastramos un obxecto tirando cunha forza “F” dunha corda que forma un ángulo “” coa horizontal.
– Debuxamos tódalas forzas que actúan.
– Descompoñemos a forza F en Fx eFy.
– Se existe rozamento determinamos se Fx > Fr para comprobar se se mueve.
– Aplicamos : Fx = m · a; Fy = 0
P
N F
30ºFr
a) EXEMPLO. Arrástrase unha caixa de 5 kg cunha forza de 20 N aplicada a unha corda que forma un ángulo coa horizontal de 30º, sabiendo que = 0,12. Calcular:Forza de rozamentoAceleración coa que se moverá a caixa
Fx
Fy
• F = 20 N descomponse en:
• Fx = 20N · cos 30º = 17,3 N;
• Fy = 20N · sen 30º = 10,0 N
• P = 5Kg · 9,8m/s2 = 49N
a) Fr = μ·N
• Para calcular N Aplicamos • N + Fy – P = 0• N = P - Fy • N = 49N – 10N = 39 N• Fr = μ·N • Fr = 0,12 · 39N = 4,68 N
b) Para calcular a aceleración:• ∑Fx= m·a ; • Fx –Fr = m·a ; • 17,3N – 4,68N = 5Kg·a
0 yF
aKg
N,N,
5
6843172522s
m,a
Ejemplo: Se moverá un baúl de 100 Kg situado en una superficie inclinada 15º con la horizontal,
sabiendo que e y d valen 0,30 y 0,28 respectivamente.
PT = P · sen = 980 N · sen 15 = 253,6 N
PN = P · cos = 980 N · cos 15 = 946,6 N
• Al no existir otras fuerzas oblicuas: N = PN (sentido contrario)
Fre= e · N = 0,30 · 946,6 N = 284 N
Como PT < Fre el baúl no se moveráel baúl no se moverá.
No se mueve hacia arriba porque Fre no toma su valor máximo
P
PN
PT
Fr
PLANOS INCLINADOS.
• Pode descender sen necesidade de empuxalo se PT > Fre.
• Se arrastramos ou empuxamos cunha forza “F” cara abaixo, descenderá se F + PT > Fre.
• Se arrastramos ou empuxamos cunha forza “F” cara arriba:– Ascenderá se: F > Fre + PT – Non se moverá se: PT – Fre F Fre + PT – Descenderá se F < PT – Fre
• Recordai que Fr ten sempresentido contrario ao posible movemento.
P
PN
PT
FN
Ejemplo: Se moverá un baúl de 100 Kg situado en una superficie inclinada 15º con la horizontal,
sabiendo que e y d valen 0,30 y 0,28 respectivamente.
PT = P · sen = 980 N · sen 15 = 253,6 N
PN = P · cos = 980 N · cos 15 = 946,6 N
• Al no existir otras fuerzas oblicuas: N = PN (sentido contrario)
Fre= e · N = 0,30 · 946,6 N = 284 N
Como PT < Fre el baúl no se moveráel baúl no se moverá.
No se mueve hacia arriba porque Fre no toma su valor máximo
P
PN
PT
FrN
35Ejemplo: ¿Qué fuerzas habrá que realizar a)a) hacia abajo, b) b) hacia arriba, para que el baúl comience a moverse? c)c) ¿Con qué aceleración se moverá si se
empuja hacia abajo con una fuerza de 100 N. Datos: m = 100 kg, = 15º, e = 0,30 y d = 0,28
• PT = 253,6 N ; PN = N = 946,6 N; Fre= 284 N
a) Fmínima (abajo) > 284 N – 253,6 N = 30,4 N30,4 Nb) Fmínima (arriba) > 284 N + 253,6 N = 537,6 N537,6 N c) Frd = d · N = 0,28 · 946,6 N = 265,0 N F = 100 N + 253,6 N – 265,0 N
= 88,6 N = 100 kg · aa = 0,886 m · s0,886 m · s–2–2
P
PN
PT
FreFmín
P
PN
PT
Fre
Fmín
P
PN
PT
Fre
F
N
Dinámica de cuerpos enlazados. Cálculo de aceleración y tensión.
• La acción que ejerce un cuerpo sobre otro se traduce en la tensióntensión de la cuerda que los enlaza, que es lógicamente igual y de sentido contrario a la reacción del segundo sobre el primero.
• Se aplica la 2ª ley de Newton a cada cuerpo por separado, obteniéndose una ecuación para cada uno con igual “a”.
P1
P2
T
T
N
Ejemplo: ¿Qué fuerzas habrá que realizar a)a) hacia abajo, b) b) hacia arriba, para que el baúl comience a moverse? c)c) ¿Con qué aceleración se moverá si se
empuja hacia abajo con una fuerza de 100 N. Datos: m = 100 kg, = 15º, e = 0,30 y d = 0,28
• PT = 253,6 N ; PN = N = 946,6 N; Fre= 284 N
a) Fmínima (abajo) > 284 N – 253,6 N = 30,4 N30,4 Nb) Fmínima (arriba) > 284 N + 253,6 N = 537,6 N537,6 N c) Frd = d · N = 0,28 · 946,6 N = 265,0 N F = 100 N + 253,6 N – 265,0 N
= 88,6 N = 100 kg · aa = 0,886 m · s0,886 m · s–2–2
P
PN
PT
FreFmín
P
PN
PT
Fre
Fmín
P
PN
PT
Fre
F
Dinámica de cuerpos enlazados. Cálculo de aceleración y tensión.• Tenemos en cuenta únicamente las fuerzas que
tienen la dirección del movimiento, pues las perpendiculares se anulan (P1 = N).
• Utilizaremos componentes escalares con los que se consideran positivas las fuerzas a favor y negativas las que van en contra.
• Al sumar las ecuaciones miembro a miembro deben desaparecer las tensiones.
Ejemplo: ¿Cuál será la aceleración del sistema y la
tensión de la cuerda suponiendo que hay movimiento y que m1 = 5 kg y m2 = 2 kg y d vale 0,08?
Cuerpo 1:Cuerpo 1: T – Frd = m1 · a T – d · m1 · g = m1 · a
Cuerpo 2:Cuerpo 2: P2 – T = m2 · a m2 · g – T = m2 · a ———————————————————————
2 kg · 9,8 m/s2 – 0,08 · 5 kg · 9,8 m/s2 = (5 kg + 2 kg) · a
2 kg · 9,8 m/s2 – 0,08 · 5 kg · 9,8 m/s2
a = ——————————————— = 2,24 m/s2,24 m/s22
5 kg + 2 kg
T = 5 kg · 2,24 m/s2 + 0,08 · 5 kg · 9,8 m/s2 = 15,12 N15,12 N
Fr
1
m2
40Ejercicio: ¿Se moverá el sistema de la figura y en caso de que lo
haga hacia qué lado?Datos: m1 = 6 kg ; m2 = 2 kg ; e = 0,12; d = 0,10; = 30º.
Calculamos el valor numérico de todas las fuerzas implicadas:
P1T = P1 · sen 30º = 6 kg · 9,8 m/s2 · 0,5 = 29,4 N
P1N = P1 · cos 30º = 6 kg · 9,8 m/s2 · 0,866 = 50,9 N
P2 = 2 kg · 9,8 m/s2 = 19,6 N
Fre = e · N = e · PN = 0,12 · 50,9 N = 6,1 N
Como P1T > P2 + Fre (29,4 N > 19,6 N + 6,1 N)
Se moverá hacia la izquierdaSe moverá hacia la izquierda.
1
P1P2
T
TN
P1N
P1T
Ejercicio: Calcular la aceleración del sistema y la
tensión de la cuerda del ejemplo anterior.
Datos: m1 = 6 kg ; m2 = 2 kg ; e = 0,12; d = 0,10; = 30º.
P1T = 29,4 N; P1N = 50,9 N; P2 = 19,6 N
Frd = d · N = d · PN = 0,10 · 50,9 N = 5,1 N
1:1: P1T – T – Frd = m1 · a 29,4 N – T – 5,1 N = 6 kg · a
2:2: T– P2 = m2 · a T – 19,6 N = 2 kg · a
29,4 N – 5,1 N – 19,6 N = (6 kg + 2 kg) · a
29,4 N – 5,1 N – 19,6 N a = —————————— = 0,59 m/s0,59 m/s22
6 kg + 2 kg
T = 2 kg · 0,59 m/s2 + 19,6 N = 20,8 N20,8 N
1
P1P2
T
TN
P1N
P1T
Ejemplo: Una bola de 200 g, sujeta a una cuerda de 1,5 m se mueve a v cuyo módulo constante es 6 m/s
sobre una mesa sin rozamiento describiendo un círculo. Calcular la tensión de la cuerda.
El peso de la bola “P” queda compensado por la reacción del plano” “N”, por lo que ambas fuerzas se anulan
La tensión “T” es la responsable del movimiento circular. Es por tanto la fuerza centrípeta.
m · v2 0,2 kg · (6 m/s)2
T = ——— = ——————— R 1,5 m
T =T = 4,8 N4,8 N
43Ejemplo: La misma bola de 200 g, sujeta a una cuerda de 1,5 m se hace girar en aire a velocidad constante describiendo un péndulo cónico. Si la
cuerda forma un ángulo de 30º con la vertical. ¿cuál será la velocidad de la bola?
La tensión es ahora una fuerza oblicuaque descomponemos en Tx que será la fuerza centrípeta y Ty que neutralizaráel peso de la bola:
0,2 kg · v2
Tx = T · sen 30º = —————— 1,5 m · sen 30º
Ty = T · cos 30º = 0,2 kg · 9,8 m/s2 = 1,96 N Resolviendo el sistema obtenemos que:
v = 2,06 m/sv = 2,06 m/s
44Ejemplo: Un coche de 1500 kg circula a 30 m/s por una carretera siendo 0,2 su coeficiente de rozamiento estático entre las ruedas y el suelo. Calcula el radio
mínimo de la curva sin peraltar.
v2 (30 m/s)2
R = ——— = —————— = 459 m459 m g · (9,8 m/s2) · 0,2
45Ejemplo: Un coche de 1200 kg circula por una curva de 50 m de radio peraltada 30º. Suponiendo que no exísta rozamiento cuál será la velocidad que deberá llevar para no derrapar. ¿Qué ocurriría si llevara
una velocidad inferior?
v = (R · g · tg )½ = (50 m · 9,8 m·s–2 · tg 30º)½
v = 16,8 m/sv = 16,8 m/s
Si “v” fuese inferior iría cayendo hacia el interior del peralte al no existir rozamiento.